7 Nisan 2014 Pazartesi

Bornoz Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Merhabalar :)
Bugün sizlere daha önce söz verdiğim gibi bornoz alırken dikkat etmeniz noktalar hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bu noktalardan hareketle havlu veya elbezi alırken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiği ile ilgili fikir sahibi de olacağınızı düşünüyorum..

Keyifli okumalar!!

Herkes kullanışlı,yumuşak ve iyi dokulu bornoz sahibi olmak ister
Sıcak ve rahatlatıcı bir duştan sonra sizi yumuşacık saracak kapişonlu bir bornoz ya da yataktan kalkar kalkmaz üzerinize alabileceğiniz, içinizi ısıtacak bir bornoz almak isteyebilirsiniz. Bornozunuzu nerede kullanacağınız model açısından belirleyici olacaktır. Eviniz genellikle serinse bacaklarınızı da örtecek , dizaltınıza kadar uzanan bornoz tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bornozunuzu spor salonunda,okulda kullanacak olabilirsiniz veya hastanede geçireceğiniz süreçte kullanım kolaylığı yaşayabileceğiniz bir bornoz tercih etmeniz gerekebilir. Balayı için ya da gelin olacağınız süreçte ihtiyaç duyacağınız bir bornoz satın almak isteyebilirsiniz.
Nedeniniz ne olursa olsun iyi bir bornoz almak istediğinizde karar vermeniz gereken bir kaç nokta var:
Bornozun Kalitesi : Kaliteyi belirleyen başlıca unsurlar,bornozun nerede üretildiği; beden opsiyonları ve tabi ki hammaddenin ne olduğu.
Bornozun Modeli  : Uzun bir bornoz mu yoksa kısa bir bornoz mu arıyorsunuz? Kapşonlu mu kapşonsuz mu istiyorsunuz? Ağır ve dokulu olması mı yoksa daha hafif olması mı tercih sebebiniz?
Bornoz Bedeni/Rengi: Bornoz bedeninizi biliyor musunuz? Hangi renk zevkinize uygun?
Haydi bu başlıkların detaylarına inelim:
1- Kalite ve Ham Madde  

İster inanın ister inanmayın bornozlar ciddi anlamda çeşitli ham maddeler ile üretilir. Bu hammedeler polyester, naylon, sentetik türlerden başlar 100%pamuk a kadar gider. Naylon ve sentetik olanlar genellikle ucuz olanlardır; çünkü bu maddelerin üretimi ucuzdur. Bu nedenle bornoz satın alırken en önemli nokta birinci kalite havludan üretilmiş olanı tercih etmenizdir; böylece kısa sürede atmanız gerekmez veya paranız bornozun ilk yıkamasından sonra çöpe gitmez. Ayrıca sentetik ürünü almamanızı önermemin bir diğer nedeni cildinize verdiği his-kimse naylonlu, yapay bir ürünün tenini rahatsız etmesiniz istemez.
Aşağıda birkaç kalite hakkında bilgi vereceğim:
100% Pamuk Bukle Havlu : 100% pamuk tan üretilir. Pamuk havlular en fazla emiciliğe sahiptir ve banyo sonrası kullanım açısından en uygun olanıdır. Bukle havluların yüzey iplikleri traşlanmamıştır (kadife görünümün verilmesini bukle havlunun bir yüzünün traşlanması verir) Havlunun havının yani dokuma sıklığının da su emicilğine etkisi büyüktür. İşte bu etkenler Türk havlusunun dünya çapında tercih edilmesinin en önemli sebebidir.


Kadife Havlu            : Bukle havludan daha yumuşak tuşesi vardır, dış yüzey traşlanmıştır iç kısımsa bukle olarak bırakılmıştır. Kadife havlu pürüzsüzdür, parlaktır, albenisi yüksektir. Genellikle hediye etmek için tercih edilir ve şık görünümü ile dikkat çeker. Ancak bukle havluya göre daha az emicilik özelliği vardır.

Bambu Karışımlar   : Bambu iplikler bambu bitkisinin posası ile üretilir. Bambu elyaf ,bitkinin doğası itibari ile anti-bakteriyel ve koku giderici özelliğe sahiptir. 50 yıkamadan sonra dahi bambu dokumalar anti-bakteriyek özelliğini kaybetmez. Ayrıca bu tür dokumalar çevreyle dosttur. Bambunun emicilğinin arttırılması için pamuk ile karıştırılır.

Organik Pamuk        : Organik pamuk geniş çaplı kullanılan ve doğaya zarar vermeyen bir hammaddedir. Organik sanayi üretim devamlılığını sağlar ve toprak verimliliğine katkıda bulunur. Organik tarım yapılarak yetiştirilmiş pamukta kimyasal gübre ve ilaç türleri kullanılmaz. Pamuk rengini beyazlaştırıcı ya da değiştirici kimyasallar yetiştirme esnasında tercih edilmez. Bu sebeple sıcak ve güneşli havada hasat edilen pamuk daha açık renkken soğuk dönemde toplanan pamuk daha koyudur. 

2- Model                     

Tam Boy Bornoz        : Bu bornozlar genellikle 150 cm'dir ve bileklerinize kadar uzanır.

Orta Boy Bornoz       : Beden boyu dizleriniz ile bilekleriniz arasındadır. 

Kısa Bornoz              : Beden boyu diz hizasına kadardır. Yaz mevsimi ya da ılıman iklimlerde kullanmak için idealdir. Seyahat, hastane yatışları kullanımına daha uygundur;çünkü hareket rahatlığı sağlar.

Kapişonlu Bornoz      :Kapşonlu bornoz saçlarınızın kurumasını da sağladığından ve ayrıca baş havlusuna gerek duyulmadığından pratiktir.


Kimono Tip Bornoz   :Kimono bornozlar orta boy veya kısa olarak üretilir. Kapişonu yoktur, hafiftir,yaka eni dardır                         .

Hafif Bornoz               : Sıcak yaz günlerinde kullanmak için bir bornoz bakıyorsanız ya da kalın tip bornozlar ile rahat edemiyorsanız bu modeller tam size göre. Spalar ve otellerde de kullanılan bu bornozlar defalarca yıkamaya uygundur ve fiyat olarak epey ucuzdur.

3) Renk                       
Havlu tipi, model ve beden seçiminden sonra sıra bornozunuzun rengini belirlemeye geliyor. Sevdiğiniz rengi alırken yıkama talimatlarına dikkat etmeniz rengin korunması için oldukça önemli. Renkli bornoz almanın dezavantajı uzun yıkamalar sonrasında rengin atması olacaktır.

2 yorum: